​Efterlysning om Stripa gruva – från Kanada

Nyhet, Kultur och nöje, Bild Östergötland

Carin Gustafsson-Metcalfe i Peterborough utanför Toronto i Kanada efterlyser genom LindeKultur information om Stripa gruva i allmänhet och om en gruvolycka som hände där 1964 i synnerhet. Vid sprängolyckan i gruvan omkom två gruvarbetare – men Carins pappa Bertil Gustafsson klarade sig.

Carin Gustafsson-Metcalfe är född i Lindesberg, bodde i Guldsmedshyttan till 1973 och har bott i Kanada i drygt 30 år där hon nu arbetar på biblioteket i Peterborough – en dryg timmes restid nordost om Toronto.

“Anledningen till att jag är intresserad av Stripa gruva är att min pappa jobbade i gruvan på 60-talet. Det verkar som om det finns väldigt lite information om gruvan, de anställda och dess historia annat än väldigt generell information. Har ni någon kontakt som möjligtvis skulle kunna svara på några frågor?” skriver Carin Gustafsson-Metcalfe i ett mail till LindeKultur.

Det var när hon letade efter information om Stripa gruva på internet som hon hittade en artikel om Stripa på lindekultur.se – därför kontaktade hon redaktionen för LindeKultur.

Pappan överlevde sprängolycka i gruvan 1964

Carin Gustafsson-Metcalfe är särskilt intresserad av information om en sprängolycka som inträffade i gruvan 1964 då två gruvarbetare – Hugo Olson och Erkki Hirvonen – omkom.

Carin pappa Bertil Gustafsson var i ett bergrum under när olyckan skedde – medan två andra gruvarbetare (Veiko Kivijärvi och Viktor Östlund) hade rast och därför inte var nere i gruvan.

Hugo, Erkki och Bertil var de enda som var nere i gruvan när olyckan skedde – och Bertil var den ende som överlevde explosionen.

“Jag var bebis då olyckan inträffade och har bara ett tidningsklipp om händelsen”, skriver Carin: “I tidningen intervjuas Bertil och han sa då att han aldrig skulle arbeta i en gruva mer – men efter några år började han arbeta i gruvor igen”.

Carins pappa Bertil Gustafsson (1933 – 2013) kom från Silkesberg nära Hörken. Han hade två bröder – Rolf och Kjäll. Carin farfar och farmor hette Algot och Karin Gustafsson (född Björkman).

“Min pappas släktingar har bott runt Grängesberg, Kopparberg och Ludvika i minst 400 år – därmed har jag en massa släktingar som jag aldrig träffat”, förklarar Carin Gustafsson-Metcalfe. Skicka epost till Carin Gustafsson-Metcalfe (Information Services Library Technician, Peterborough Public Library)

Gruvarbetare i Stripa gruva på 1960-talet – från vänster Bertil Gustafsson, Veiko Kivijärvi och Viktor Östlund samt Hugo Olson och Erkki Hirvonen som båda omkom i en sprängolycka i gruvan 1964.
Stripa gruva på 1950-talet.
Bildkälla: Lindesbergs kulturhistoriska arkiv, Tillväxtförvaltningens kulturenhet.
error: